Ay Ay Hamilelik (Gebelik)

Modern doğum biliminde gebelik (hamilelik) dönemindeki değişiklikleri hafta hafta takip etmek, bebekteki ve anne adayındaki değişiklikleri daha kolay anlayabilmek açısından daha uygun bir yaklaşım olarak kabul edilse de çoğu anne adayı hamileliğinin aylara göre gelişimi konusunda da bilgi sahibi olmak istemektedir. Bu sayfalar bu istekler doğrultusunda hazırlanmıştır.

Okuyacağınız bilgiler oldukça özet bilgiler olup gelişimin detaylarını hafta hafta gebelik bölümünde bulabilirsiniz.
Gebelik ortalama 9 ay 10 gün veya 40 hafta devam eden bir süreçtir ve bu sürenin başlangıcını görülen son adet kanamasının ilk günü belirler.

Op. Dr. Tülin KocatepeAnne adayları aylara göre gelişimi takip ederken bir ayın 30 gün sürmesi gerçeğini dikkate almalı ve gebelik haftalarının hangi aylarına (veya tam tersi) denk geldiğini hesaplarlarken bu gerçeği dikkate almalıdırlar. Örnek olarak 12 hafta sanki üç aya denk geliyormuş gibi görünse de 12 hafta 84 gün olduğundan üç ay aslında 13 haftadır!

Gebeliğinizi daha yakından takip etmek için ay ay gebelik , hafta hafta hafta gebelik sayfalarını da mutlaka inceleyiniz.

Dikkat: hamileliğinizin kaç aylık olduğunu nasıl ifade etmelisiniz?

Girilen yaş mı söylenir?, bitirilen yaş mı söylenir? İkilemi burada da kendini göstermekte olup bu sorunun cevabını vermek aslında çok kolaydır ve doğrusu şudur:
“Ben iki aylık hamileyim” diyen bir anne adayı “ben iki ayımı tamamladım, üçüncü aya girdim” demektedir. Yani bitirilen ay söylenir.
Benzer şekilde yaş ifade edilirken de bazı insanlar girilen yaşı söyleseler de doğrusu bitirilen yaştır. Bebeğiniz doğduktan 12 ay sonra onun doğum günü pastasında iki değil, bir adet mum olacak ;)

Op. Dr. Tülin Kocatepe
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Comments are closed.