Gebelik – Beşinci ay

yaklaşık olarak gebeliğin 17.5-21.5 haftaları arası

Op. Dr. Tülin Kocatepe | 5.ayHamileliğin hızla devam ettiği bu ayda anne adayının karnı yavaş yavaş belirginleşmeye başlar. Bazı anne adayları diğer kişilerin söylediklerine bakarak karınlarının aylarına göre daha büyük, bazıları da daha küçük olduğunu düşünerek endişeye kapılabilirler. Ultrasonografide yapılan ölçümler gebelik haftasını doğruladığı sürece karnınızın daha büyük veya daha küçük olmasını yanlızca kişisel bir farklılık olarak görmelisiniz. Bazı anne adaylarının karın iç yapılarının daha geniş veya daha dar olması nedeniyle ortalamadan daha farklı bir karın büyüklüğüne sahip olması tümüyle normaldir.

Karnınızın hızla büyümeye başlayacağı bu aydan itibaren kıyafet dolabınızda gerekli değişiklikleri yapmalı, doktorunuzun önerdiği çatlak önleyici kremleri düzenli bir şekilde kullanmalısınız. Aşırı kilo alımı, kalıtımsal özellikler ve vücudun susuz kalması da çatlak oluşumuna zemin hazırlayan önemli etkenlerdir. Çatlak oluşumu karında olabileceği gibi basenlerde, göğüslerin dış kısmında da oluşabilir, kremi bu bölgelere de sürmenizde fayda vardır.

Bebeğinizin cinsiyetini merak ediyorsanız bu ay yapılan ultrasonografide bunu doktorunuzdan %100’e yakın bir doğruluk payıyla öğrenebilirsiniz.

Bebeğiniz bu aydan itibaren büyümesini daha da hızlandıracak ve kilosu da artmaya başlayacak. Buna paralel olarak siz de beslenmenizi doktorunuzun öneridği biçimde sürdürmeli ve beslenmenin en az doktor kontrolüne gitmek kadar önemli olduğunu bilmelisiniz.

Bebeğinizde bu ay ortaya çıkan önemli değişiliklerden biri de işitmeyi sağlayan orta kulak kemiklerinin gelişmeye başlamasıdır. Yine beyin de hızlı bir şekilde büyümeye devam etmektedir.
Bu ay içinde doktorunuz size üçlü test adı verilen kan incelemesini önerecektir. Bu inceleme Down sendromu adı verilen kromozom hastalığının riskinin belirlenmesi amacıyla yapılan testtir. Daha önce yapılan ikili testinizde veya bu ay yapılan üçlü testinizde risk yüksek çıktığında veya yaşınız ileriyse veya doktorunuzun belirlediği başka bir risk söz konusuysa bebeğinizin içinde yüzdüğü sıvıdan amniyosentez adı verilen işlemle bir miktar örnek alınarak bu sıvının içinde bulunan bebeğinize ait hücrelerde kromozom testi yapılması gerekebilir.

Doktorunuz bu ay size demir (kan) ve vitamin takviyesi önerebilir. Bu takviyeyi düzenli olarak almanız son derece önemlidir.

Op. Dr. Tülin Kocatepe
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Comments are closed.