Gebelik – Birinci ay

yaklaşık olarak gebeliğin ilk dört haftası

Op. Dr. Tülin Kocatepe | 1.ayGebelik döneminin birinci ayında son adet kanamasından sonra olgunlaşan yumurta hücresi yaklaşık olarak adet döngüsünün (adet kanamasının ilk günü ile bir sonraki adet kanamasının ilk gününe kadar geçen süreye adet döngüsü adı verilir) 14. gününde yumurtlama süreciyle Fallop tüplerinden (kanallar) birinin içine geçer ve burada karşılaştığı sperm hücre topluluklarındaki en güçlü spermi içine alır. Buna döllenme adı verilir.

Döllenme sonucunda anne adayının genlerini oluşturan 23 kromozom ile baba adayının genlerini oluşturan 23 kromozom birleşerek 46 kromozomdan oluşan yeni bir canlı hücre meydana gelir. Eğer baba adayının sperm hücresi Y kromozomuna sahipse yeni canlının cinsiyeti erkek, eğer sperm hücresinin kromozomu X ise yeni canlı dişi olarak belirlenmiş olur.

Fallop tüplerinin içinde gerçekleşen döllenme sonucunda oluşan bu yeni canlı aşağı doğru, daha önceden hazırlanmış rahim iç tabakasına doğru hareket eder ve bu esnada bir hücre bölünerek 2, 4, 8, 16, 32 şeklinde giderek çoğalır ve rahim içinde kendine en uygun bulduğu yerde yerleşir. Buna implantasyon (yerleşme) adı verilir. İmplantasyon adeta inşaatın temelinin kazılması gibidir ve bu kazı çalışmaları esnasında, yaklaşık olarak yumurtlamadan bir hafta sonra implantasyon kanaması adı verilen hafif bir kanama gerçekleşebilir.

İmplantasyon sonrasında da gelişimine hızlı bir şekilde devam eden yeni canlı yani embriyo, beta HCG adı verilen bir hormon salgısı yaparak anne adayının vücudunu varlığından haberdar eder. Önce kana, belli bir süre sonunda da idrara geçen bu hormon gebelik testlerinin temelini oluşturur. Yaklaşık olarak beklenen (ancak aslında beklenmeyen) adet kanaması tarihinden birkaç gün sonra yapılan idrar testinde gebelik belirlenebilir.

Beta HCG hormonu kanda da belirlenebilen ve gebeliğin daha erken, adet kanaması bile gecikmeden önce bile saptanabilmesini sağlasa da gereksiz stresi engellemek açısından doktor gerekli görmediği sürece idrarda gebelik testini anne adayının kendisinin yapması yeterlidir.

Gebelik testi bu ayın sonunda veya gelecek ayın başında pozitif çıktığında bebek bir milimetre bile olmayan ufacık bir yapıdır.

Anne adayı bu dönemde sigara ve alkolden uzak durmalı, doktorun önerdiği folik asit takviyesini düzenli almalı, beslenme, istirahat ve uyku düzenini uygun bir şekilde ayarlamaya başlamalıdır.

Comments are closed.